Kolay tariflerde bugün köri soslu tavuklu makarna var. Aslında bu tarif çok basitti benim için. Çalıştığım zamanlarda kurumum yemek çıkarmadığı için pratik yemekler götürmek zorunda kalıyordum ve aynı zamanda lezzetli olmalılardı çünkü malesef yemek seçiyorum.  Sonuç olarak seveceğiniz bu tarifin değişik bi noktası var ; hindistan cevizi sütü. Ben Türkiye’de iken bunu normal sütle yaparak gayet lezzetli bir şekilde yiyordum. Fakat değişik şeyler tatmak ya maksat, dedim hindistan cevizi sütü ile yapayım. Nasıl olur acaba derken yaptım. Bence yine çok güzel oldu 😀

O zaman anlatıyorum;

Makarnayı bi tarafta haşlarken zamandan kazanmak için aynı anda tavukları pişiriyorum. Tavuk göğsüne körinin çok yakıştığını söylemem lazım. Bu yüzden göğüs kullanıyorum. Tavuğa sadece birazcık ayçiçek yağı ve birazda tuz katarak kızartıyorum. Tavuklar iyice suyunu çekip üzerleri kızarınca kenara alıp soğumasını bekliyorum. Böylelikle Köri sosunu hazırlayabilirim.

Tavuklar ve makarna dinlenirken sosu hazırlamak için derin bir kaba bir tutam katı yağ ekliyorum.  Yağ kızınca sütü ekliyorum. Sütü eklemeden önce tadına bakıyorum ki sonra süpriz çıkmasın 😀 ( Tadı normal sütle hemen hemen aynı. Ama hindistan cevizi aromasını ufaktan hissedebilirsiniz) Süt kaynayınca da sarı rengi alana kadar köri tozundan atıyorum. Köriyle beraber biraz daha kaynatıyorum.

Süt de iyice pişince sosun bir kısmını tavukların üzerine sonra tavukların üzerine makarnayı sonrasında da kalan sosu tamamının üzerine döküyorum. Tavukların sosu emmesi için bir miktar bekledikten sonra servise hazır hale geliyor.

Sosu tavukların üzerine ekleyin

Servise hazır!

AFİYET OLSUN!

BON APPETİT!

 

 

 

Write A Comment

Pin It