Portekiz genel olarak futbolu ile ünlü ama futbolun dışında da akışı olan bir ülke. Eşimle tanışmadan önce ülkenin sadece yanık tenli insanlarla dolu olduğunu ve sadece çaça-samba tarzi dans yapip surekli eğlendiklerini düşünürdüm. Fakat Lizbon’da yaşamaya başladıktan sonra gercekten çok sıcak kanlı ve sakin insanlar olduklarını gördüm.

Hava durumu

Portekiz’i kuzey ve güney olarak ikiye ayırırsak sanırım daha kolay bir hava durumu bilgisi verebiliriz. Kuzey bölgeler yılın büyük bir kısmını yağışlı olarak geçiriyor ve bazı bölgelerde kar bile yağabiliyor.

Güney kısmı incelediğimizde ise genellikle ılık bir hava durumu söz konusu. Lizbon dahil olarak güney kısımda çok fazla kar görmemiz mümkün değil. Ama yağmur başlıca su kaynağı.

Lizbon’da ise hava sıcaklığı 5 derecenin altına düşmüyor (istisnalar olabilir küresel ısınmadan kaynaklı olarak). Mart ayı ile Kasım ayı çoğunlukla güneşli geçiyor ve ara sıra yağmurlu ve serin dönemler olabiliyor. Kasım ile Mart ayı ise genellikle soğuk ve kapalı bir hava durumu seyrediyor.

Portekiz’deki hava durumu ile ilgili tek dezavantaj evlerde ısıtma sistemi olmadığı için kışları donarak geçiriyorsunuz.Nem oranının aşırı yüksek olması, havanın da çok yağmurlu olmasından ve aynı zamanda evlerde izolasyon olmamasından kaynaklı olarak duvarda nemden yosunlanmalar ya da kıyafetlerinizde günlerce beklemiş ıslak bez kokusu alabilirsiniz. Bu da Portekiz de yaşamanın dramatik taraflarından.

Ailevi yapıları

Portekiz bir akdeniz ülkesi olmasından kaynaklı olarak insanları çok cana yakın ve ailevi değerlere gerçekten önem veren insanlar. Aynı bizde olduğu gibi kuzenler birbirleri ile takılır, gece birbirlerinde kalırlar, doğum günlerini genellikle aileleri ile kutlamak isterler, bayramlarda seyranlarda akrabalarla beraber yemek yerler, anne ve babaya saygıları sonsuz ve büyüklerin küçüklere harçlık vermesi bile söz konusu. Bu yüzden kültürleri oldukça bize yakın.

Portekiz’in ekonomik durumu çok iyi olmadığından ve özellikle Lizbon’un son zamanlarda aşırı pahalılaşmasından ötürü genelde çocuklar 18 yaşlarında evlerinden ayrılamıyorlar ve eğer sevgilileri varsa aileleri ile beraber yaşamaları bile söz konusu olabiliyor. Herkes durumun zorluğunu bildiği için çocuklar ve ebeveynler birçok şeyi görmezden gelmeye alışmışlar.

Anneler ve babalar hemen hemen her ülkede olduğu gibi çocuklarının en iyi şartlarda yetişmesini istiyor fakat yine ülkenin pahalı olmasından kaynaklı olarak çok fazla çocuk sahibi olmuyorlar. Genel olarak baktığımızda ülkede tek çocuk sayısı oldukça yüksek. Çünkü ortalama bir çalışan anne ve babanın geliri ancak bir çocuğu yetiştirmeye yetiyor.

Deniz – Sahil – Kum – Güneş

Algarve

Portekiz’de yaşamanın en güzel avantajlarından bi tanesi de çok uzun plajlarının olması. Aynı zamanda hepsi halka açık ve tertemiz. Yani yaz tatili yapmak için çok önceden uçak biletleri, oteller ayarlamanıza gerek kalmadan direk deniz kenarına gidip güneşlenebilir aynı zamanda sörf yapabilirsiniz. Şunu önceden belirtmek isterim ki Türkiye’deki gibi ılık sular beklememek lazım çünkü okyanus kıyısı olduğu için suları soğuk.

Sörfe meraklı olanlar için inanılmaz imkanlar mevcut. Populer plajlarda saati 15 eurodan bile sörf dersleri alabilirsiniz.

Futbol

Eğer iki tane erkek çocuğunun futbol oynadığını görüyorsanız muhakkak ikisinin da oyunda adı Ronaldo’dur. Portekizliler Ronaldo ile aşırı gurur duyuyorlar. Çünkü Ronaldo da kendileri gibi halkten gelen bir oyuncu ve ülkesine katkısı çok büyük.

Ronaldo’nun memleketi Madeira’dır. Yani Portekiz’in adalarından bir tanesi. Hatta orada kendi adına bir oteli dahi var.

Portekizce Dili

Portekizce dili ilk duyduğunuzda insanın kulağına gerçekten garip gelen bir dil. Çok fazla “ş” sesi içeren bu dil aslında biraz dikkatle dinlediğinizde ingilizceye çok benziyor. Örnek verecek olursak;

İletişim — Communication—Comunicação

Bu yüzden de eğer ingilizceyi biliyorsanız kolayca öğrenebileceğiniz bir dil.

Merak ettiğiniz başka konular var ise lütfen yorum yapmayı unutmayınız!

Write A Comment

Pin It