Sintra merkezinden 2 km uzaklikta konumlanan bahçe , bugun binlerce turisti agirliyor. Peki bu kadar çekici olmasinin sebebi ne?

Main House

Simdi dikkatlice inceleyelim. Portekizce´de “quinta” bahçe/park demek. Regaleira ise ozel isim.


Bu mulkun yapimi 1697 lere dayansada 1840 yilinda Baroness da Regaleira tarafindan satin alinan bu bahçe , yaz evi seklinde ev ve sapelden olusuyormus. Bu mulk alinmadan once Quinta de Torre iken alindiktan sonra Quinta de Torra da Regaleira adini almis. 1893 yilinda Antonio Augusto de Carvalho Monteiro´ya satilmis. (Ay ne kadar uzun isim dediginizi duyar gibiyim.) Ev bu adam sayesinde gunumuzdeki seklini almis. 1946 yilinda Quinta da Regaleira Waldemar Jara d´Orey tarafindan saztin alinarak kendi zevkine gore tekrar duzenlenmis. Son olarak 1987 yilinda ise japon sirketi Aoki´ye satilmis. Yaklasik 11 yil sonra ise halka acilmis. Yani 1998´e tekabul ediyor. Bu kadar yakin zamanda bile hala o evde insanlarin yasamis olmasi cok buyuk bir hayranlik uyandirdi bende.

Bu tarihi bilgiden sonra asil bahçenin guzelliklerinden bahsetmek istiyorum. Gerçekten her tarafi yesillik olan, oksijeni bol, rutubeti fazla, her turlu canliyi barindiran ve tabiki nadir rastlanan bitkileri iceren bir bahce! Sintra da her giriste oldugu gibi biletinizi aldiktan sonra elinize tutusturulan haritaya bakarak nereleri gezmek ve oralara hangi yollardan gitmek istediginize karar verebilirsiniz.

Gizli Geçitlerden Biri

Haritada dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi ve bence en çarpıcı olanı gizli geçitler!

Bahçenin neredeyse her noktasını birbirine bağlıyor ve bu geçitlerın hepsi yerin altında! Telefonunuzun ışığı burda çok işe yarayacak çünkü geçitlerin çoğunda ışıklandırma yok. Ayrıca sakın korkmayın filmlerdeki gibi yarasa falan çıkmıyor :). Yürürken dıkkat etmenız gereken bir diğer nokta ise yerlerde oluşan su çukurları. Ayaklarınız fena halde ıslanabillir.

Diğer önemli noktalar ise;

  • Yeraltı kuleleri
  • Kaleler
  • Bakire mağarası
  • Akvaryum (ki artık çok akvaryum sayılmaz hep yosun tutmuş hiç birşey görünmüyor)
  • Regaleira kulesi
  • Şapel
  • Ana Ev
  • Göl

Yeraltı kulelerı

Yeraltı kulelerı 27 metre derinliğinde , spiral merdiven şeklinde bu kutsal yer, ezoterik  ve simyasal bağlantılarla dolu olup insanda Cennet ile Dünya arasında olma hissini uyandırıyor. Oldukça soğuk ve rutubetli olan bu yer aynı zamanda çok da mistik. 2 yer altı kulesi de  gizli geçitle birbirine bağlanıyor.

Yeraltı kulesi 1

 

Yeraltı Kulesi 2

Ana Ev (main house)

Giriş katında tabiki müzik odası, büyük oda, bilardo salonu, balkon ve bazı diğer odalar bulunuyor. 2. ve 3. katı şuanda retorasyonda ama 2. katında odalar, 3. katında ise teras ve çalışma ofisi bulunuyor.

 

 

 

 

 

Giriş katındaki balkondan hem Regaleira bahçesini seyredebilirsiniz hem de Pena Sarayı’nı ve Moorish Kalesi’ni.

Dip not: Lizbon’da bir çok ev Pena sarayı manzaralı diye satılıyor!

Write A Comment

Pin It