Normalde karadenizde çok fazla tüketilen, bazılarımızın hiç sevmediği, C vitamini deposu alan kara lahana portekiz mutfağında da yerini almış. Yemek düzenleri farklı olduğu için genelde gece menüleri çorba. Bu yüzden de çorba yelpazesi baya geniş. Portekiz de kaldığım süre içerisinde yemekleri çekinerek yesemde lahana çorbasını duyunca “aaa bizde de var” oldum. Aynı zamanda çok da hoşuma gitti. Bu yüzden eşimin anneannesinden rica ederek beraber bu çorbayı yaptık. Çorbanın portekizcedeki adı “Caldo Verde”.

Öncelikle lahanayı çok kullanıyolar bu yüzden kalan lahanayı buzlukta saklıyolar. Buzluktan çıkardığımız lahanalar öncesinden doğranmıştı. Sorduğumda özel bi makina ile kesildiğini söyledi. Yapraklar uzun uzun ve ince şekilli kesilmiş. Gerçekten eşit kesimi görünce daha da bi inandım 🙂

Düdüklü tencerenin içerisine patatesleri ve soğanları soyup doğrayıp yerleştirdik. Üzerine; buharında hem buzunun çözülmesi hemde haşlanması için lahanaları yerleştirdik. Sonrasında pişmesini bekledik.

Patateslerin ve soğanların iyice haşlandığından emin olduktan sonra kalan suyu dökmeden direk blendırdan geçirdik. Sonrasında tuz ve lahanaları ekleyerek kaşık yardımıyla karıştırdık. Üzerine 2 kaşık zeytinyağı ekleyip bir tur daha karıştırıp dinlenmeye bıraktık. İşte bu kadar basit!

AFİYET OLSUN!

BON APPETİT!

Write A Comment

Pin It