Kahvaltilik Gevrek

Son yıllarda çok karşımıza çıkan kahvaltılık gevrek benim de ilgi odağım oldu. Çünkü Portekiz’e taşındığımdan beri doğru düzgün Türk kahvaltısı yapamadığım için annemin tabiriyle “neye yarayacak onlar” tarzında şeyler yemeye başladım.

Her ülkenin kendine has markaları var ve dünyada belkide binlerce çeşit kahvaltılık gevrek var. Türkiye’de iken genelde orman meyveli yada bademlileri tercih ederken burda taçınlı , crunch’lı gibi bana değişik gelen kahvaltılık gevrekleri denemeye başladım.

Kahvaltılık Gevrekler

Sonrasında ise -her zamanki gibi- nereye gitsem diye ararken instagramda sadece kahvaltılık gevreği satan bir kafenin varlığından haberim oldu. Fikir bana çok mantıklı geldi çünkü Türk kafası ” ‘Şöyle bir dükkan açsak’ ,’ya sadece kornfleks ya çok yorulmayacaksın e bide taze süt’, ‘acaba kaç paraya mal olur’, ‘şu kadar müşteri gelse şu kadar yese'” gibi fikirlerle yola koyuldum 🙂 . Aslında maksat biraz güzel vakit geçirmek aynı zamanda da değişik şeyler öğrenmekti.

Kafenin adı “Pop Cereal Café”. Bu kafe Lizbon’da Bairro Alto bölgesinde , baya da müşterisi olan bir kafe. Genelde turist ağırlıklı olsada çok fazla yerli de ziyaret ediyor.

Kafe 90’lı yılların modası ile dekore edilmiş ve duvarlarında çok fazla karikatür içeriyor. Karikatürlerin çoğu kafe sahibi tarafından tasarlanmış olsa gerek çünkü tamamında kahvaltılık gevrek ile ilgili baloncuklar var.

Her zaman olduğu gibi eşim Portekizli bende onlara göre yabancı kaldığım için; eşim hemen konuşmaya başladı tabiki ama benim yetersiz dilimle ne dediklerini anlayamadım. Kafenin sahibi çok sıcak kanlı biri olduğu için hemen beni anladı ve ingilizce konuşmaya başladı. Bu sayede neler yiyebileceğimi bende anladım 🙂

Bizim seçtiklerimiz

Kendi tarzlarını uygun belli menüler oluşturmuşlar ve bu menüleri direk seçebiliyorsunuz ya da beğenmediniz; kendiniz istediğiniz kombini yapabiliyorsunuz. Başlangıçta iki şekilde tercih oluşturulmuş. Birincisi süt şişesi ile gelen içerisinde çeşitli gevrekler yer alan küçük ama görsel olarak çok sevmli bir tabak. İkinci ise meyveli yada çikolatalı süt tercihinize binayen gelen üzeri kremalı, krema üzerine dökülen kahvaltılık gevrekler, gevreklerin üzerine gofretlerle tam bir görsel şölen olan içecek. Fiyatları ise 5 euronun altında!

 

 

Sakın korkmayın! Çok kalorili değiller, rahatça yiyebilirsiniz! Dilerseniz kahvalık gervreklerin üzerine çeşitli şuruplar eklyebilir ya da hava size çok sıcak geliyor ise dondurma ile kombinleyebilirsiniz. Eğer birgün Lizbon’a gelirseniz,uğramadan gitmeyin!

Tam adres : Rua do Norte No:64 – Bairro Alto

Web sitesi : www.popcereal.com

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın 🖐

 

Write A Comment

Pin It