Annemin çocukken zorla yedirdiğİ, şu günlerde ise mumla aradığım, diyetisyene gittiğimde ise “kalorisi çok düşük ve protein oranı da gayet iyi” diye tavsiye ettiği ve artık benimde yemem gereken nadide bir yemek 🙂 Yapılışı çok kolay ve lezzeti de bi o kadar güzel. İşte o meşhur yumurtalı ıspanak…

Ispanakları normal yıkayıp direk pişirdiğimizi zannediyordum ama o iş öyle olmuyomuş. Bu işin bir sırrı varmış. O da ıspanakları sirkeli suda bekletmek. Eğer sirkeli suda bekletmezseniz ağzınızı rahatsız eden o asidik tatla tanışmak zorunda kalıyorsunuz ve ıspanaklar doğruca çöpe gidiyor. Sirkeli suda en az yarım saat beklemesi gerekiyor bilginize.

Normalde annem ıspanakları pazardan alırdı ve yaprakları kocaman olurdu. Burda pazar kavramı olmadığı için markette bulduğum her türlü ıspanağa razıyım. E hal böyle olunca bebek ıspanaklardan almak zorunda kalıyorum. Neyse onlarda çok lezizler.

Sirkeli suyla yıkadığımız ıspanakları güzelce küçük küçük doğruyoruz. Tavamıza döktüğümüz zeytinyağında ıspanaklar küçülene kadar pişiriyoruz.

Ispanaklar pişerken istediğiniz baharatları atabilirsiniz. Ben tuz ve tatlı toz biberi tercih ediyorum. Ispanağın tadının değişmesinden çok hoşlanmadığım için. Pişen ıspanakların üzerine yumurtaları kırıyoruz. Ateşi kısıp yumurtaların yavaşça pişmesini bekliyoruz. Ta taaaa yumurtalı ıspanak hazır!!

Yanında dilediğiniz salata dilediğiniz çeşit yoğurt ile servis edebilirsiniz!

AFİYET OLSUN!

BON APPETİT!

Write A Comment

Pin It