Portekize taşındığımdan beri Türk tatları arar oldum. Lakin malzemeler farklı olduğundan “gidiyim de bi yufka alıvereyim” olmuyordu benim için. Sonra bazı yeni tatları denemem gerektiği için ve eşimin tavsiyesiyle markette satılan yufkaya benzer hazır pişmiş hamurlardan aldım. Portekize gelipte benim gibi kimse sıkıntı çekmesin diye tarifimi sizinle paylaşacağım. Ben böreği patatesli sevdiğim için patatesli yapmaya karar verdim ve bir de açıkcası peynirli yapmak istesem bile bunun için peyniri seçmek çok zor 🙂

Patatesleri haşladıktan ve kabuklarını soyduktan sonra çatal yardımı ile püre haline getirin. Püre haline geldikten sonra ben tercihen, taze sarımsak, kuru nane, kekik, kimyon ve tatlı toz biber kullanıyorum ve tabiki bir de tuz. Karışımı hazırladıktan sonra hazır yufkalarımızı ortadan keserek küçültüyorum.

Yufkayı hazırladıktan sonra bir kasenin içerisine yarım bardak süt, 1 yumurta ve çeyrek bardak kadar da sıvı yağ ekliyorum. Çırptıktan sonra her yufka yaprağına bu karışımdan sürüyorum. Karışımı sürdükten sonra içi ekleyerek yaprak sarar gibi rulo yapıyorum ve tepsiye yerleşstiriyorum.

Tepsiye yerleştirdiğiniz böreklerin üzerine bir yumurtanın sarısını sürün ve 160 derecede ısıtılmış fırına yerleştirin. Kesin bir dakikası yok çünkü çok kızarmış sevenler daha uzun tutmalı, az kızarmış sevenlerse daha az tutumalı fırında.

AFİYET OLSUN!…

BON APPETİT!

Write A Comment

Pin It